Česky English

Agility

Většina lidí zná koňský parkur – na vyhrazeném prostoru jsou umístěny skokové překážky, které jezdec s koněm absolvuje v předem určeném pořadí. Z tohoto sportovního odvětví kolem roku 1978 v Anglii vznikl pro psy sport zvaný agility.Agility běhají voříšci i čistokrevní psi a spolu s nimi děti, mládež, dospělí, ale i důchodci, a to na celém světě. Agility se rozrostlo jako zábava nejen pro široké masy pejskařů, ale v neposlední řadě jako vrcholový sport, který má dokonce svoje mistrovství světa pro psy s Průkazem původu pod záštitou organizace FCI, nebo závod IMCA po psy bez rozdílu původu.

Na rozdíl od koňského parkuru, jsou agilťácké překážky menší a hlavně různorodější. Psi jsou na rozdíl od koní přeci jen pohyblivější.Kromě klasických skokových překážek bývá v parkuru zařazen slalom, kladina, šikmá stěna „Áčko“, houpačka, skok daleký, proskokový kruh, pevný a látkový tunel. Psovod běží parkur se svým psem a vede ho svým pohybem a povely určenou trasou. Pes nemá vodítko ani obojek.

Psi jsou rozděleni do tří velikostních kategorií a podle toho mají upravnou velikost překážek. psi do 34,99 cm (tzv. kategorie Small), od 35 do 42,99 cm (tzv. kategorie Medium) a od 43 cm výše (kategorie Large).

 

Na trati pes pod vedením psovoda překonává až 20 překážek a záleží na rozhodčím, jakým způsobem celý parkur postaví. Variant je nekonečné množství. Vzhedem k tomu, že se nemohou spolu rovnat týmy na různé výkonnostní úrovni, behají se mimo otevřených běhů Agility a Jumingu tzv. Zkoušky. Zskoušky se dělí se do tří kategorií – A1, to je třída pro začátečníky, A2 je třída už pro ostřílenějšíí závodníky, a A3 je elitní třída, do které se nedostane hned tak někdo, je pro  nejlepší z nejlepších. Vstup do elitní třídy A3 je dobrovolný a pro vstup samotný i pro setrvání v této třídě je potřeba splnit určitá daná kritéria. Tím je pro postup třikrát splnit zkoušku A2 ve výborně bez trestných bobů a k tomu se umístit do třetího místa, pro udržení v elitní třídě A3 je nutné mít tři zkoušky výborně bez trestných bobů a k tomu se umístit do třetího místa. Takže nic jednoduchého.

Pro umístění je důležité jak rychle a pokud možno bez trestných bodů. A za co všechno můžete trestné body získat? Jsou to shozené laťky, nebo tzv. odmítnutí kdy pes nepřekoná překážku která je v pořadí a mine ji, dále to mohou být trestné body za čas a také diskvalifikace, kdy pes překoná jinou překážku než je v pořadí a nebo na dráze nasbírá tři odmítnutí. Pokud máte zájem dozvědět se podrobnější informace týkající se Řádu agiliy a Soutěžního řádu agility najdete je na webu Klubu agility ČR www.klubagility.cz To by z teorie stačilo.

Jak na to?

Pokud chcete se svým pejskem začít běhat agility, tak si s ním musíte už od štěňátka vytvořit dobrý vztah a velice důležité je, naučit pejska aby se rád učil nové věci.. To je důležité ostatně pro každý výcvik. Velice důležité je odhalit, jakou má váš pejsek slabinu. Rozumějte co je ta věc, pro kterou udělá cokoliv aby ji dostal. Může to být míček, pešek, nebo třeba nějaké velice chutné žrádlo.

Z vlastní zkušenosti můžu doporučit začít s malým štěňátkem jen hru s člověkem. Za hračkou různé otočky, přivolání, můžete i tunely. Do roku věku psa máte o zábavu postaráno. V roce potom začnete trénovat jednotlivé překážky. Musíte být důslední, ale zároveň umět se sebe v ten pravý čas  udělat blázna. Což znamená, že když pejska učíte povel „hop“, nedáte mu odměnu a ani nechválíte dřív, než udělá co po něm chcete. Samozřejmě, že mu musíte pomoci třeba tím, že dáte hračku nad překážku. Hned jak pejsek skočí, tak mu dáte odměnu a strašně moc se radujete a hrajete si s ním. To platí u tunelů a dalších překážek. Pokud chcete s Agility začít, tak navštivte nejbližší cvičiště agility a začněte pod vedením zkušeného instruktora. Věřte, že začátky jsou těžké hlavně pro „mozek“ týmu, to jste vy. „Tělo“ týmu, to je váš pejsek, všechno pochopí velice rychle až se budete divit. Nejdýl ovšem trvá, než se „mozek“ i „tělo“ sehrají a začnou podávat skvělé výkon. Způsobů vedení psa po parkuru je mnoho a bude jen na vás, co vám a vašemu psu bude vyhovovat.Přeji všem hodně zdaru, pevných nervů a hlavně rychlých nohou. Těším se na viděnou na závodech agility.


 
 
tvorba www stránek pro chovatele www.moonbarks.cz