Česky English

Obedience

Klub obedience CZ

K obedienci jsem se dostala díky svému zranění. Přemýšlela jsem, co budu dál dělat. Nebylo totiž jisté, zda budu moci ještě běhat agility. Sice jsem si byla jistá, že s agility nepřestanu, ale jen to přizpůsobím tak aby mi to vyhovovalo. Bylo to někdy v září, kdy jsem na stránkách Veroniky Staniové našla propozice na seminář obedience s Petrou Florshütz. V listopadu jsme jela na seminář a na další hned v lednu. Nejen že tam bylo spousta fajn lidí, ale hlavně je to úplně jiný pohled na výcvik a na psa vůbec. Bez dobrého vztahu se psem, nemáte šanci být úspěšní a to je to co mě na tom naprosto uchvátilo. Konečně kynologické odvětví, kde pes není jen nástroj, ale kde je pes hlavně partner. Sice by to tak mělo být ve všech odvětvích kynologie, ale skutečnost je někde jinde. Pro mě je pes hlavně parťák.

Několik důvodů proč právě obedience

  • Na trénink obedience nepotřebujete žádné speciální pomůcky ani nijak velký výcvikový prostor.

  • Obedience je vhodná pro všechna plemena psů i pro takové co třeba po zranění, nebo z jiných zdravotních důvodů nemohou dělat jiný sport

  • Obedience nabízí nové prvky, při kterých je možné předvést dokonalou souhru psa a psovoda. Když jsou oba naladění na stejnou notu, je nač se dívat.

  • Obedience je pro všechny, kdo rádi objevují nové věci a výcvik psa berou hlavně jako zábavu a hru, ne jen nudný dril.

  • Obedience je vhodnou alternativou i pro starší psy, kteří mají stále chuť pracovat, ale už jim to jejich zdravotní stav nedovoluje.

  • A v neposlední řadě je obedience další výzva ve světě psích sportů

Obedience je víc než poslušnost

  • Obedience je rychle se rozšiřující odvětví kynologie, který si našel cestu z Anglie do dalších zemí. Velmi rychle si Obedience získala příznivce hlavně v zemích severní Evropy ( donedávna nebylo možné v těchto zemích skládat zkoušky s obranou) . Díky tomu se reprezentanti Skandinávských zemí i Dánska umisťují na předních příčkách světových soutěží

  • Obedience, jako druh kynologického sportu, je vedený pod hlavičkou FCI. Přeloženo toto slovo znamená poslušnost, ale výcvik obedience v sobě zahrnuje i pachové práce (identifikace předmětu). V tréninku se pes učí vykonávat cviky kontrolovaným způsobem, ochotně a i na dálku. Pes musí dobře každý jednotlivý cvik pochopit, aby mohl dobře pracovat. Při předváděných cvicích by měl psovod i pes prokázat dobrý vzájemný vztah. Zkoušky obedience se skládají z deseti cviků, které se liší podle stupně obtížnosti zkoušky. Tyto zkoušky jsou v každé zemi zcela jiné. Pouze třída 3 je podle mezinárodního zkušebního řádu FCI.

  • Obedience je vhodná pro všechny psy bez ohledu na jejich tělesnou stavbu a fyzické dispozice. Je vhodnou alternativou pro psy, kteří nevykonávají klasický sportovní výcvik. Výhodou při obedienci je zvýšený temperament psa, jeho pevná nervová soustava a radost z cvičení.

  • Při hodnocení zkoušek a závodů obedience je každý pes hodnocen podle výrazu plemene. Bož znamená, že buldoček se nemuí bát, že dostane míň bodů než border collie.

Platné znění zkušebních řádů, najdete na stránkách OBEDIENCE.CZ . Mimo to zde najdete spoustu užitečných informací o konaných zkouškách, závodech, seminářích a v neposlední řadě i cvičištích, kde už se s obediencí začíná.


 
 
tvorba www stránek pro chovatele www.moonbarks.cz