Česky English

Trénink je zábava

Záleží jen na vás. Jestli chcete agility nebo jiný sport dělat jen pro zábavu, aby se váš čtyřnožec nenudil, anebo máte vyšší ambice a hodláte se dopracovat co nejdál k vyšším metám. Pokusila jsem se tady shrnout své poznatky. Týká se to hlavně agility, ale v podstatě jsou posbírány ze všech našich aktivit. Doufám, že vám alespoň trochu pomohou.

1. Na trénink jděte s chutí a radostí. Rozhodně na trénink nechoďte, pokud víte, že neumíte ovládnout svoji špatnou náladu a jestliže vás ten den něco pěkně rozhodilo. Pokud nebudete na tréninku v klidu a pohodě, dopadne to špatně. Většinou budete chybovat a za své chyby trestat psa. Ten pak odnese to, co se ve vás za celý den naskládalo. A to je špatně!! Tohle se nesmí stát. Na tréninku nesmíte psa zradit. Pak se to velice těžko napravuje.

2. Nezapomeňte si vzít nejmilejší hračku nebo ty nejlepší pamlsky, za které je ochotný váš pes udělat cokoliv. Pokud si nejste jistí anebo nemáte na cvičáku vodu, nesmíte zapomenout vzít dostatek vody pro sebe a svého psa. Raděj něco vylijte, když zbude, ale bylo by horší, kdyby pochybělo. Bez vody se rychleji unavíte jak vy, tak i váš pes.

3. Nedávejte psovi vodu hned po doběhnutí. Nechejte ho nejdřív vydýchat a trochu zchladnout. Pak mu dopřejte vodu. Udýchaný by mohl vodu vdechnout a pak by se zakašlal, nehledě na to, že když je udýchaný, tak s vodou zhltá i velké množství vzduchu a to by mohl být problém, hlavně u velkých psů.

4. Každý trénink si předem naplánujte. Rozmyslete si, co budete trénovat. Trénink by měl být předem rozplánovaný a promyšlený. Rozhodně byste neměli jen něco postavit a pak to nějak zaběhnout. Musíte vědět, jestli jdete trénovat zónovky, vysílačky, stahovačky, náběhy do slalomu apod. Pokud trénujete sami, je to jednodušší, ale zase vám nikdo neporadí, pokud trénujete ve skupině, je lépe se předem domluvit. Úplně nejlepší je, pokud trénujete se zkušeným instruktorem. Ten by měl vést trénink systematicky a promyšleně. Také odhalí chyby, které děláte, když běháte sami. Rozhodně doporučuji vyzkoušet několik instruktorů nebo trenérů a od každého si vzít to, co vám sedí. Nemůžete bezhlavě kopírovat něčí styl. Zkušený a citlivý instruktor by měl umět přizpůsobit vaše vedení potřebám vašim a vašeho psa. Každý jsme jiný a i každý pes je originál.

5. Na trénink si s sebou vezměte hlavně dobrou náladu a moře trpělivosti!!

6. Před každým během psa pořádně rozhýbejte, nejen pokud dlouho leží. Ale hrou před každým startem psa namotivujete a upozorníte ho na to, že se bude "pracovat". Pes si na vás bude dávat pozor, bude si vás „hlídat“. Také tím předejdete zbytečným chybám, jako jsou shozené laťky z nepozornosti anebo ztuhlosti svalů. Pokud pes je zavřený v kotci nebo uvázaný u kolíku, je hra důležitá také na protažení a zahřátí svalů. Ztuhlý pes si velice snadno, tak jako člověk, může natáhnout sval nebo šlachu a máte po tréninku na několik dní, případně týdnů.

7. Kombinujte těžší pasáže s lehčími. Po každém běhu i zkaženém, psa pochvalte. On to dělá jen tak dobře, jak dobře jste ho to naučili a jak dobře jste ho vedli. Nedělá chyby schválně. Pokud udělá chybu z nepozornosti, je to vaše chyba. Běžte rovnou pasáž opravit a až potom psa odměňte. Příště si dejte víc záležet na počáteční hře, motivaci psa a na svém vedení.

8. Neběhejte na jednom tréninku jen těžké technické sekvence. Pes tím většinou ztratí rychlost a tzv. drive, kdy táhne dopředu. Proložte trénink i lehčími sekvencemi vyloženě na radost a nechejte některé pasáže psa vypracovat samostatně. Ohromě mu to zvedne sebevědomí, uvidíte. Osvědčilo se mi končit trénink během na radost a nechat psa vyhrát - doběhnout do cíle a ukořistit odměnu.

9. Radujte se z vašich pokroků, byť i sebemenších. Váš čtyřnohý parťák pozná, že jste šťastní a bude šťastný s vámi.

10. Poučte se ze svých chyb. A nebojte se jich. Chybami se přece člověk učí a u psů je to stejné.

11. Trénink ukončete dřív, než psa přestane bavit. Příště se bude víc těšit a budete moci trénovat o něco déle. Přetěžováním na tréninku toho moc nedosáhnete. Lepší je cvičit po malých úsecích častěji než jednou za čas moc dlouho. Trénink by měl být pro vás i vašeho psa v první řadě zábavou a příjemně stráveným časem.

12. Pokud vám váš pes věří,  je s vámi šťastný a nemůže se dočkat dalšího povelu, je to víc, než vyhraný jakýkoliv závod. Pokud jste jedno tělo jedna duše, nic na světě vám to nenahradí.

Jestli máte nějaké otázky, nebo případně zájem o trénink, klidně napište.


 
 
tvorba www stránek pro chovatele www.moonbarks.cz