Česky English

Záchranářský výcvik

Už před tisíciletími si všiml člověk, že jeho nejbližší druh ze zvířecí říše – pes – disponuje nesrovnatelně, lepšími smysly, než má člověk sám.

Nejvyužívanějším smyslem psa je čich. To se využívá v různých kynologických odvětvích. Nejvíce je ho ale zapotřebí při záchraně lidských životů. Kde jinde je ho tolik zapotřebí? Pes se dostane do míst kam člověk kolikrát nemůže a cítí pach člověka zasypaného i několik pater dolů. Lidem se zatím nepodařilo vyvinout takovou techniku, která by v toto oboru mohla psy nahradit. Při záchranných pracích je krásně vidět, jaké pouto vzniklo mezi dvěma různými živočišnými druhy. Teprve při těchto akcích si člověk uvědomí, jak málo toho zvládne. Má ale to štěstí, že má skvělého parťáka psa a ten mu pomůže.

Pro tento druh výcviku se hodí spousta plemen, ale proč zrovna border collie? Borderky jsou čilí inteligentní psi milující lidi, jsou snadno ovladatelné, bez problémů pracují na dálku a jsou lehké, což jim dává možnost dostat se i do míst, kam se těžší psi nedostanou.

Výcvik záchranných psů je velice náročný a rozhodně ho nezvládne jeden člověk sám. Potřebujete partu několika nadšenců, kteří vám pomohou a ochotně vydrží někde ukrytí v dešti nebo zimě. Ideální je, pokud se přihlásíte do některé organizace, která se tímto výcvikem zabývá. V České republice jsou pro nás, co cvičíme psy dobrovolně organizace dvě. Jednak je to Záchranná brigáda kynologů Jihomoravského kraje a druhou je Svaz záchranných brigád kynologů. Obě tyto organizace cvičí psy pro praktické využití a účastní se i mezinárodních soutěží.

Jak začít?

Pokud uvažujete o tomto druhu výcviku, můžete si napřed sami vyzkoušet, jak moc to bude vašeho psa bavit. Ideální je, vybrat nějakého člena rodiny (který vám eventuelně pak nebude chybět ;-)). Začínáme tím, že pes vidí osobu odcházet. Celou cestu osoba na sebe psa láká a vy ho povzbuzujete. Když se osoba posadí, případně položí, vysíláme s povelem psa. Když ten doběhne k osobě, tak ta si s ním začne hrát a moc ho chválí. Pokud tato hra psa baví a jde mu, to znamená, že  bez přemýšlení běží k osobě zůstane u ní, můžete po něm začít vyžadovat, aby osobu hledal i nosem. Z počátku vidí pes osobu odcházet a ta se schová někam do houští. Tady už pes musí použít i nos, oči už mu nestačí. A jestli i teď je z této hry pes nadšený, neváhejte a začněte se pídit po dalších informacích a začněte uvažovat nad tím, že by z vašeho psa mohl být záchranářský pes. Ale dobře si to rozmyslete. Tento výcvik je náročný jak časově tak finančně a neoplatí se ho dělat „jen pro  zábavu“. Poptejte se nejdřív v nejbližší záchranné brigádě. 
 
tvorba www stránek pro chovatele www.moonbarks.cz