Česky English

Sportovní výcvik

Sportovní výcvik se skládá z několika odvětví. Ve všech je základem hra se psem. Při zkouškách z výkonu je většinou kladen velký důraz na to, aby pes pracoval radostně. Existuje několik zkušebních řádů. Každý se trošku liší a je jinak obtížný. Je na vás abyste si vybrali podle kterého zkušebního řádu se budete připravovat. V podstatě jsou skoro stejné, ale liší se v pořadí cviků a také u některých vám velí rozhodčí a u jiných se musíte pořadí cviků naučit sami a pak je na zkoušce provézt přesně jak udává zkušební řád. Zní to sice hrozně, ale není to taková hrůza, když do toho trochu proniknete.

Do zkušebních řádů můžete nahlédnout na adrese http://www.cz-pes.cz/zkusebni-rady-index.php

Stopování a border collie.

Stopování není pro žádného z nás, vyjma těch nejzkušenějších, žádná sranda. Naučit psa dobře stopovat je pěkná fuška. Tady je jasně vidět, jaký jsme tvor nedokonalý a zhýčkaný civilizací. My, kteří cítíme leda tak olomoucké syrečky chceme naučit stopovat tvora, kterému je toto dáno od přírody. Nicméně, potřebujeme ho naučit, aby nehledal myši a zvěř, ale aby šel po lidské stopě. Se štěňátkem to jde docela lehce, Když mu dáme do každé šlápoty dobrůtku, tak se docela slibně orientuje i my. Když přejdeme na těžší stopy, chce to po nás už dobrý orientační smysl a dobré určení orientačních bodů. Ne že šlapu brzo ráno stopu a řeknu si fajn, u první rozkvelté pampelišky zahnu vlevo. Když přijdu za hodinu, kvete celá louka a jsem ztracená. Takhle by to nešlo. V první řadě musíte přesně vědět, kudy stopa vede. Ze začátku si můžete začátek i konec stopy označit tak, aby byl i zdálky dobře viditelný. Musíte mít pevné nervy. Každý i ten nejhodnější pes vás bude zkoušet. Proto je nutné, aby vás nikdy neoblafnul a nesešel ze stopy naopak vy si musíte být jisti kudy stopa vede a vždycky ho přesvědčit, že víte kudy a že si z vás nebude dělat srandu. Pak budete v jeho očích superpes a on se bude snažit vám vyrovnat. Je taky důležité psa na stopě nezradit. To znamená, že pokud si nebude jisti, raděj se do toho nepouštějte a pokud zabloudíte, tak raděj práci psa ukončete, psa pochvalte a našlápněte si novou kratší stopu, jen pro radost.

Způsobů jak učit psa stopovat je spousty. Kolik lidí, tolik názorů a tolik způsobů. Ideální je, když si seženete co největší množství informací, poptáte se zkušených psovodů a případně je požádáte o radu. Určitě vám rádi pomůžou.

Borderky bývají na stopách docela zbrklé. Je třeba už od začátku dbát na to, aby pes sbíral všechny pamlsky. Chodíme jen na krátkém vodítku hned za psem a pokud má snahu pamlsek přejít, tak ho k němu nasměrujeme. Hlavně štěňata tento způsob velice rychle pochopí. U větších psů bývá problém, že když pochopí že stopa vede rovně, tak hodně táhnou dopředu. Proto s nimi chodíme taky na krátkém vodítku, jek krátké úseky. Až se zklidní, pokračujeme dál.

Poslušnost

U borderek nebývá s poslušností velký problém. Na hračku nebo pamlsek se všechno velice rychle naučí. Pak je jen na vás, co všechno ji hodláte naučit. Hlavně se vyvarujte toho, opakovat jeden cvik několikrát po sobě. To pak váš pes začne přemýšlet, co je špatně a většinou to špatně skončí. Stačí jednou dvakrát a pořádně pochválit. Pak se nebudete stačit divit, jak vám všechno krásně jde.

Obrana

To je specifická disciplína a hlavně vyžaduje dobrého figuranta. Vy můžete z počátku učit štěňátko lovit hadr, nebo kůži o tu  s ním bojovat a nechat ho vyhrávat. Zbytek bych nechala na zvážení zkušeným výcvikářem a figurantem. Obrana borderky většinou hodně baví. Mají rády veškeré akční disciplíny a tou obrana jistě je.


 
 
tvorba www stránek pro chovatele www.moonbarks.cz